תעשיינים וחוקרים רבים טוענים כי עידן ההתייעלות מיצה את עצמו ואינו מספק עוד את התועלת שסיפק בשנות התשעים ובשנות האלפיים. יש הטוענים כי תורות כמו שישה סיגמה, המפעל הרזה, TOC ואחרות הן גולם שקם על יוצרו, וכיום הן מכבידות יותר מאשר מועילות. עלות ההתייעלות הולכת ועולה, והיתרון היחסי שלה הולך ופוחת שכן הן הפכו להיות נפוצות בקרב חברות רבות.

לא מעט בלוגרים ומובילי דעה מצביעים על כך ששלב ההתפתחות הבא יתמקד בחדשנות. חברות יידרשו להיות חדשניות כדי לשרוד, זמני הסבב ליצירת רעיון חדש והטמעה שלו יהיו פקטור קריטי להצלחת הארגון.

גורם נוסף שהביא להבנה זו הן התפתחויות שמתרחשות בשנתיים האחרונות בתעשייה הסינית.

לאחרונה היו שני אירועים שגרמו לקריאת השכמה בתעשייה ובממשל האמריקאי.  שניהם קשורים לייצור מטוסים מתקדמים ע"י תעשיית התעופה הסינית. הראשון הוא העתק מדויק של מטוס ה- F-35, החמקן האמריקאי והשני הוא העתק מדויק של המטוס הזעיר MQ-1 האמריקאי. שניהם פותחו בזמן קצר ביותר ועלותם היא כרבע מעלות מטוס אמריקאי זהה. אירועים אלו, ובנוסף להם אירוע ההשתלטות על מרכז הבקרה בנבאדה והנחתת ה- MQ-1  על אדמת אירן, פרויקט בניהולם של משמרות המהפכה האירני, גרמו לנפילת כמה אסימונים בתעשייה, בממשל ובחיל האוויר האמריקאי.  טראומה זו מזכירה את משבר הספוטניק-1 שהיה הלוויין הראשון אשר שוגר לחלל על ידי ברית המועצות. באוקטובר 1957,. בעקבותיה החל המרוץ לחלל .

הנה כמה עובדות שפורסמו בדוח מיוחד שהוציא הממשל בשנה שעברה:

  • האומה הסינית חותרת במהירות להיות אומה חדשנית וכבר מזמן אינה אומה שמעתיקה.
  • סין מממנת 5% מה – R&D העולמי, שניה לארצות הברית
  • סין מכשירה יותר מהנדסים בשנה מאשר ארצות הברית.
  • בסין ישנם יותר מ 1400 מרכזי מחקר ופיתוח שהוקמו ע"י מדינות זרות.
  • סין מתקדמת במהירות לקראת היותה האומה מספר אחת ברישום פטנטים בעולם
  • החברות ZTE ו- Huawei (שתי ענקיות תקשורת) היו בין ארבע החברות שרשמו הכי הרבה פטנטים בשנת 2011.
  • סין החליטה לפתח מערכת סטנדרטים משלה במטרה להשתלט על מערכות התקינה העולמיות.
  • קצב הגידול בהשקעות ב R&D כחלק מה GPD מצביע על כך שבשנת 2023 סין תשקיע במחקר ופיתוח יותר ממשלת ארה"ב (כחלק מהתוצר הלאומי הגולמי).
  • תכנית חומש של ממשלת סין מציבה את האתגר הבא: עד שנת 2015 סין תהפוך מאומת ה- made in china” " לאומת ה- "design in china"

מסתבר שסין אימצה מתודולוגית חשיבה המצאתית שנקראת TRIZ והיא מלמדת אותה באופן מסודר כחלק מתכנית הלימודים באוניברסיטאות הטכניות שלה. חברת סמסונג למשל (חברה דרום קוראנית ולא סינית) פיתחה תכנית פנימית המבוססת על TRIZ אותה עובר כל מהנד חדש שנקלט לחברה.

שיטת TRIZ נולדה בראשית שנות הארבעים ע"י הנרי אלטשולר. מרבית מומחי ה TRIZ הם דוברי רוסית. במשך שנים רבות, הכשירו בוגרי ה- TRIZ צוותים רבים בסין וכיום יש בסין בסיס ידע נרחב בתחום זה.

בקרוב מקיימת סין קונגרס בין לאומי גדול ב TRIZ בו היא תממן הגעתם של מומחי TRIZ מכל העולם כדי לבחון כיצד ייתרמו לכלכלה הסינית.

כתוצאה מהתפתחויות אלה, החלה התעשייה האמריקאית, ובראשה תעשיית החלל והתעופה לבחון במרץ דרכים חדשות להתמודד עם האיום החדשים.

אחד הכיוונים אותם בוחנים כיום האמריקאים הוא אימוץ שיטת ה TRIZ האמריקאי. זוהי גישה מתקדמת יותר שמציעה כלי תוכנה מתקדמים והיא קלה יותר ללימוד וליישום. היא פותחה ע"י חברת Ideation international הנמצאת בבעלות מספר מדענים רוסים שהיגרו לארה"ב בראשית שנות התשעים ומאז הם מפתחים את השיטה, מפרסמים ספרים באנגלית ופעילים מאוד בשוק האמריקאי.

לחברה הצלחות רבות בתעשייה בארה"ב ובאירופה, ובין לקוחותיה אפשר למנות ענקיות כמו GE, J&J. NASA, FORD, ועוד.

לאחרונה החליטה הנהלת החברה (שמנכ"לה הוא ישראלי לשעבר) לחדור לשוק הישראלי וכבר נחתמו הסכמים עם מספר חברות גדולות במשק וכיום אפשר ללמוד אותה בסדנאות הניתנות בארץ ע"י החתום מטה.

 

 

 

השארת תגובה