חברות קטנות כגדולות בתחומי עיסוק שונים מתמודדות באופן שוטף עם בעיות  יום יומיות. מרביתן נפתרות ברמה הטכנית או הניהולית הזותרה,  אך חלקן נשארות בלתי פתורות וטורדניות, על אף המאמץ ההנדסי והניהולי שמושקע בפתרונן. כפועל יוצא, עסקים רבים מתפקדים ברמת הוצאות גבוהה מהדרוש, נוטלים סיכונים לא מחושבים, משלמים באי איכות, בפיגור באספקות ועוד.

מהם המאפיינים של בעיה טורדנית ומדוע כל כך קשה לנו לפתור אותן? על כך אנסה לענות במאמר זה.

את הבעיות הטורדניות אפשר לסווג לשלושה תחומים:

בעיה כרונית

בעיה כרונית היא בעיה שחוזרת על עצמה מידי פעם באופן אפיזודי וגורמת למטרד ולתופעות שליליות נלוות. למרות המאמצים, קשה לאתר את הסיבה לתופעה ולכן לא ניתן לפתור אותה. לדוגמה באג חוזר במערכות ממוחשבות מתרחש כתוצאה מצירוף תנאים או אירועים שאיננו יודעים לזהותם עד הסוף.  במערכות ייצור רואים תקלות כרוניות בגלל שונות בחומרי הגלם.

בעיה פתוחות

יש בעיות שאף אחד לא ממש יודע כיצד לטפל בהן. לאחר זמן מה הן מקבלות תוית של בעיה ידועה ולומדים לחיות איתן. אבל הן ממשיכות למשוך תשומת לב ניהולית והנדסית. בעיות אלו אינן נרפאות עם הזמן. הן שם כדי להישאר.

בעיות בלתי נסבלות

אלו בעיות שלא ניתן להמשיך לחיות איתן. הן גורמות להפסדים כספיים ניכרים, להוצאות מיותרות, או מאיימות על העסק באופנים אחרים כמו הפסד שוק, הפרת התחייבות, או סיכון אחר. הנהלה שפויה לא תאפשר לבעיה כזו להמשיך ולהתקיים לאורך זמן ותעשה כל שביכולתה להסרת הסיכון ע"י פתרון הבעיה או בכל דרך אפשרית.

אילו יכולנו לפתור את כל הבעיות הטורדניות מצבנו היה מעולה. העניין הוא שבעיות טורדניות אוהבות להיות קשות לפתרון. השילוב בין בעיה מטרידה לבין בעיה קשה מעמיד אותנו בפני אתגר לא פשוט.

נשאלת השאלה מה הופך בעיה כלשהי לבעיה קשה לפתרון?

כל הנראה אחד או יותר מהמרכיבים הבאים:

מורכבות הבעיה

בעיה מורכבת מאופיינת במספר רב של משתנים המגדירים  את המכניזם שיוצר אותה ואת קשרי הגומלין שלה עם סביבתה. במקרים רבים בעיה שנראית לכאורה פשוטה, מתגלית כבעיה מורכבת בעלת מספר רב של משתנים, ומערכת פנימית סבוכה של קשרי סיבה תוצאה. מחקרים רבים מצביעים על כך שמוח האדם מסוגל לתפוש שבעה פריטים בזיכרון העובד. מגבלה זו מקשה עלינו לייצר סכמה מנטלית של עולם הבעיה ודוחפת אותנו לפתרונות חלקיים הלוקחים בחשבון חמישה  עד תשעה משתנים בלבד.

העדר  שקיפות

בעיות רבות מסתירות את המכניזם המפעיל אותן או את מערכת יחסי הגומלין שלהן עם מערכות אחרות. כאשר עומדת לפנינו בעיה כזו, אנו מתקשים לאסוף את העובדות הבסיסיות ביותר ולצייר תמונה ברורה של הבעיה.

קיום של סתירות פנימיות

לפעמים משתני הבעיה ידועים וכך גם קשרי הגומלין בינם לבין סביבתם. ואולם, בתוך עולם הבעיה ישנם קשרים אשר יוצרים סתירה פנימית המונעת יישום של פתרון נראה לעין.  לדוגמה: בעיית עודף המשקל היא ברורה – מדובר בחוסר איזון בין צריכת הקלוריות לאורך זמן לבין שריפת קלוריות. הפתרון הברור לכך הוא דיאטה מאוזנת. אז מדוע אנשים מתקשים ליישם את הפתרון? הסיבה לכך היא הסתירה הפנימית שבאה לביטוי בפתרון. מצד אחד לדיאטה המאוזנת יש השפעה חיובית – הפחתת  משקל, אך מצד שני יש לה השפעה שלילית – גורמת לרעב. סתירה זו מקשה על רוב בני האדם לעשות דיאטה ולשמור על משקל גוף תקין.  כלומר, סתירה צצה כאשר מנסים להגשים שתי מטרות מנוגדות, או כאשר כל פתרון ישפיע לטובה על  חלק מהמשתנים, ובה בעת ישפיע לרעה על משתנים אחרים.

הדרך המקובלת להתמודדות עם סתירות פנימיות היא ע"י פשרה. כאשר בדיאטה אנחנו מוצאים את הפשרה ואוכלים כמויות מבוקרות. אולם הפשרה אינה פתרון אידיאלי כיוון שהיא גורמת למערכת לתפקד בנקודה שאינה אופטימלית.

חסמים פסיכולוגיים

בעיות רבות לא מגיעות לפתרונן בגלל חסמים פסיכולוגיים. ישנם חסמים רבים וביניהם ראוי לציין את האינרציה הפסיכולוגית אשר גורמת לנו להתמיד לפעול בדפוסי חשיבה מוכרים אליהם התרגלנו עם השנים. הרגלים אלו, הנסמכים על אוטומטים ואינם גוזלים משאבים מנטליים רבים, הם שהופכים את חיינו לפשוטים ומהנים. לדוגמה, לא נמזוג קפה לצלחת אלא לספל, ואת הקפה ניקח עם כפית ולא עם מזלג. קיבעונות מחשבתיים אלו הופכים פעולות רבות לאוטומטיות ופשוטות לביצוע מצד אחד, אך בו בעת הן מונעות מאתנו להשתחרר וחשוב "מחוץ לקופסה". כאשר מהנדס נתקל בבעיה, הוא ינסה לפתור אותה תוך הסתמכות על עולם הידע אליו נחשף בלימודיו ובשנות הניסיון שרכש. אסטרטגיה זו יעילה כל עוד הפתרון נמצא בתוך עולם התוכן הקרוב. ואולם, בעיות קשות מאפיינות בכך שהפתרון להן נמצא בעולמות תוכן אחרים שהגישה אליהם חסומה על פי רוב בחסמים של אינרציה פסיכולוגית וקיבעונות מנטאליים.

האם אפשר להתמודד עם חסמים אלו ולפתור בעיות קשות בצורה אנליטית?

התשובה היא כן.

בעזרת כלי חשיבה המצאתית  ניתן להתגבר על בעיית המורכבות, לפתור סתירות פנימיות ולהתגבר על חסמים פסיכולוגיים.

תגובה אחת
השארת תגובה